Tepelná pohoda je stav, keď máte doma ideálne teplotné podmienky a cítite sa príjemne. Nie je vám ani príliš teplo, ani príliš zima a nemusíte sa neustálym vyzliekaním a obliekaním prispôsobovať nevyhovujúcej teplote. Tento stav možno dosiahnuť napríklad inštalovaním systému podlahového vykurovania. Celá konštrukcia je zabudovaná v podlahe a vykurovanie prebieha sálaním tepla z tejto konštrukcie, a nie prúdením teplého vzduchu ako v prípade klasických radiátorov. Plošné podlahové kúrenie na celej ploche vyžaruje teplo do chladnejšieho priestoru a tak ho zohrieva. Sálavý spôsob šírenia tepla rovnomerne z veľkej plochy dokáže vytvoriť a udržať tepelnú pohodu v celom obytnom priestore. Pri ideálnom vykurovaní je vo výške hlavy stojaceho človeka teplota vzduchu približne o 2 až 3 °C nižšia ako na úrovni nôh – vytvára sa tak vhodné teplotné vrstvenie. Pri horizontálnom rozložení by mala byť teplota vo všetkých rovinách rovnaká. 

Keď sa rozhodnete pre podlahové vykurovanie 1

 
Teplovodné podlahové vykurovanie predstavuje vykurovací systém, ktorý využíva na vykurovanie ohriatu vodu. Jeho základným článkom sú rúrky – je dôležité, aby boli z kvalitného materiálu a odolné. Rúrkami uloženými v podlahe prúdi vykurovacia voda, ktorá šíri teplo do veľkej plochy. Takýmto spôsobom možno vykúriť aj väčší dom. Vodu zohrieva vykurovací kotol alebo iný zdroj tepla, ktorý sa dá v budúcnosti vymeniť alebo doplniť. Najvhodnejší je plynový kondenzačný kotol, alebo nízkoteplotné tepelné čerpadlo, ktorého vysokú hospodárnosť podporujú práve nízkoteplotné systémy.

Keď sa rozhodnete pre podlahové vykurovanie 4
 
Jednoduché kladenie polybuténovej rúrky do systémovej platne s výstupkami zrýchľuje montáž celého systému.
 
Úspora s podlahovým vykurovaním
 
Aj keď je vstupná investícia vyššia, spotrebiteľ môže získať úsporu najmä na prevádzkových nákladoch. Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní máte totiž pocit tepla, aj keď je v miestnosti teplota o 2 až 3 °C nižšia ako pri zvyčajnom spôsobe vykurovania. Znížením potrebnej teploty vzduchu klesnú prevádzkové náklady o 10 až 20 %. Relatívne nízka teplota vykurovacej vody (menej ako 40 °C) predstavuje vysokú prevádzkovú úsporu energie, lebo znižuje spotrebu. Systém vyžaduje veľmi malý objem vykurovacej vody: cca 0,5 l na 1 m² vykurovanej plochy. 
Teplovodné podlahové vykurovanie umožňuje použitie akéhokoľvek nízkoenergetického zdroja tepla (tepelné čerpadlo, solárny systém, kondenzačná a nízkoteplotná technológia). 

Kontakt

Ing. Ján Surovčík
Surky sro, 026 01 Leštiny 23
0903 276381